SmodCMS

Patronentasche für 98k

Ładownice do karabinka Mauser 98k

Ładownice do karabinka Mauser 98k wz. 1911 służyły do przenoszenia amunicji 7,92x57 sytemu Mauser. Komplet jaki otrzymywał żołnierz składał się z pary ładownic, z któych każda posidała 'kieszonki' mieszczące 2 łódki z amunicją (w sumie w parze ładownic można było zatem przenieść 60 sztuk amunicji). Ładownice były noszone na pasie głównym (do ich mocowania do pasa służyły skórzane szlufki z tyłu ładownicy, przez które przeciągano pas), regulaminowo w odległości 3cm od klamry pasa. Każda ładownica posiadała d-ring (wszyty w górnej części tylnej ścianki ładownicy) służący do zaczepiania szelek tornistra, a w późniejszym okresie również szelek pasa głównego.

Ładownice były produkowane ze skóry bydlęcej o moletowanym licu (charakterystyczny „groszkowy” wzór), we wczesnym okresie ze skóry brązowej, a następne z czarnej. Ładownice przeznaczone dla DAK, oraz Luftwaffe (do 1943 r.) były jednak nadal brązowe. Wczesny wzór ładownic był w całości szyty, dodatkowo wzmacniany aluminiowymi nitami w newralgicznych miejscach. Ładownice „przejściowego” okresu (ok. 1941-1942) otrzymały uproszczone szlufki na pas główny. Wraz z biegiem wojny coraz więcej elementów było nitowanych stalowymi nitami, w tym także miejsc, które  początkowo były zszywane (np. przeszyć na klapie 'kieszoknki' ładownicy).

Bardzo rzadko spotyka się ładownice produkowane z materiałów innych niż skóra - z winylu czy preszpanu, aczkolwiek i takie ładownice produkowano w końcowym okresie wojny.

 

 

Ładownice wczesnego wzoru, w całości szyte. Widoczna łódkowana amunicja 7,92x57 Mauser 

 

Brązowe ładownice DAK. Identyczne ładownice znajdowały y na wyposażeniu Luftwaffe

 

Powrót