SmodCMS

Kochgeschirr M31

Menażka M31

Menażka M31 stanowiła nieodłączny element polowego ekwipunku niemal każdego żołnierza Wehrmachtu, czy Waffen-SS. Składała się z kociołka (o nerkowatym przekroju poprzecznym) o pojemności 1,5l oraz płytkiego dekielka - patelni ze składanym chwytem i metalowego pałąka ułatwiającego przenoszenie. Ogólny wzór manierki przez okres wojny nie uległ dużym zmianom. Kolejne partie różnią się detalami i jakością wykonania.

Menażki produkowane przed 1939 r. były wykonane w całości z aluminium. Kociołek miał na bocznej ściance przetłoczenia wskazujące pojemność co 0,5l. Dekiel posiadał zawijany rant, natomiast druciany pałąk był przymocowany do odlewanych z aluminium i przynitowanych do niego uchwytów. Malowano je na czarno, czasem na feldgrau.

Po 1939 r. wprowadzono oszczędnościową wersję menażki w której chwyt rondla był wykonywany z blachy stalowej.

W 1943 r. wprowadzono menażki wykonane w całości ze stali. Dekiel nie miał podwijanego rantu zaś na rondlu brak wskaźników pojemności. Mocowania pałąka wykonane były z blachy stalowej i zgrzewane z rondlem.

Trok do menażki

Występowały dwa modele troków do menażek: dłuższy (67cm) z trzema szlufkami - do stosowania przy troczeniu menażki do tzw. Sturmgepacka (A-ramy), oraz krótszy (58cm) z pojedynczą szlufką- standardowy trok do menażki. Trok miał szerokość 18mm, skóra odwrócona mizdrą na wierzch.

 

 


Wczesna, całkowicie aluminiowa menażka. Chwyt dekla aluminiowy, odlewane uchwyty pałąka. Widoczny na zdjęciach trok nie jest trokiem właściwym dla menażek. 

 


Menażka z 1941 r. w malowaniu olivegrun. Chwyt dekla stalowy, mocowania pałąka odlewane z aluminium, nitowane. 

 

Menażka oszczędnościowa, w całości stalowa. Pod zieloną farbą widoczna czerwona pokładówka. Środek emaliowany na zielono. Bardzo często spotyka się menażki emaliowane w środku na czerwono.

 

Inne wzory menażek:

Menażka M1910 - w III Rzeszy wzór ten został powielony dla organizacji paramilitarnych. Sporadycznie trafiały się również w armii, szczególnie w bardzo wczesnym okresie. Charakteryzowała się głębokim deklem oraz innym chwytem - menażka ta była bowiem przystosowana do innego, niż późniejsza menażka M31, sposobu troczenia.

 


Menażka M1920 (wzór Reichswehry) - rzadko spotykany model. 

 


 Długie troki do menażek.

 

Powrót