SmodCMS

Fliegerbluse M40

Bluza mundurowa M40

Bluza mundurowa M40 została wprowadzona do służby w listopadzie 1940 r. i była unowocześnionym wzorem Fliegerbluse M35. Podstawową modyfikacją było wprowadzenie dwóch dolnych, wewnętrznych, kieszeni zamykanych klapką. Sama Fliegerbluse, zaprojektowana pierwotnie jedynie dla obsług samolotów, ze względu na dużą wygodę w użytkowaniu i nowoczesny krój stała się w krótkim czasie podstawowym polowym typem bluzy mundurowej wszystkich jednostek Luftwaffe.

Fliegerbluse M40, oprócz dwóch kieszeni dolnych, posiadała również dwie całkowicie wewnętrzne kieszenie górne, a także kieszonkę na opatrunek osobisty. Po bokach, na wysokości pasa, znajdowały się otwory służące do montażu haków pasa głównego. Ciężar całego pasa z oporządzeniem przenoszony był na podszewkę bluzy za pomocą dwóch parcianych taśm wszytych wewnątrz bluzy. Kołnierz posiadał haftkę, która powinna być dopięta, gdy bluza była zapięta pod szyję. Dodatkowo istniała możliwość postawienia kołnierza i zapięcia go z przodu specjalnym językiem. Jak wynika z ikonografii oraz wspomnień Fliegerbluse była przeważnie noszona z rozpiętym kołnierzem, a konkretnie dwoma górnymi guzikami. W takim wypadku, zgodnie z regulaminem, poły bluzy powinny być równo rozmieszczone, a spod bluzy nie powinny wystawać żadne inne elementy umundurowania (koszula, podkoszulek, etc.).

Na kołnierz bluzy przyszywane były patki kołnierzowe w kolorze odpowiadającym barwie broni żołnierza. W patki wpięte były "mewki" które pomagały w identyfikacji jego stopnia. Naramienniki i naszywki na rękawach bluz służyły identyfikacji zarówno stopnia, jak i specjalistycznej funkcji żołnierza.

 

 

Nieobszyta Fligerbluse M40 - przód. Widoczne dwie dolne kieszenie zapinane na klapki.

 

Nieobszyta Fligerbluse M40 - tył. Widoczne 2 haki służące do podtrzymywania pasa głównego montowane do wewnętrznych szelek.

 

Fliegerbluse M40 - wyraźnie widoczne dwie wewnętrzne górne kieszenie, dwa miechy od kiszeni dolnych oraz mała kieszonka na opatrunek (po lewej stronie na dole).

 


3 obszyte Fligerbluse: 1) Z lewej strony na dole Fligerbluse M35 (widoczny brak dolnych kieszeni) Unteroffizier-a Flak, rozpoznawanego po czerwonych obszyciach (patki oraz wypustka na naramiennikach oraz krawędzi kołnierza) oraz naszywką funkcyjną na lewym rękawie 2) Z prawej strony na dole Fligerbluse M40  Gefreiter-a sanitariusza - rozpoznawanego po niebieskich obszyciach oraz naszywce funkcyjnej na dole lewego rękawa. Powyżej szewron wskazujący na stopień żołnierza 3) Z tyłu Fligerbluse M40 oficera administracji cywilnej Luftwaffe.

 

Powrót