SmodCMS

Seitengewehr S84/ 98 mit Seitengewehrtasche

Bagnet z żabką

Bagnet S94/98, będący modyfikacją bagnetu S71/84, wydawano żołnierzom praktycznie wszystkich formacji. W toku wojny, z powodu braków produkcyjnych, wydawano także bagnety innych państw, głównie Czechosłowacji.

Wykonany ze stali bagnet miał całkowitą długość 385mm, zaś ostrze miało długość 252mm. Zarówno rękojeść, jak i ostrze były dokładnie szlifowane dla uzyskania odpowiedniej gładkości. Od 1943 r., w ramach oszczędności wojennych, zrezygnowano z dokładnej obróbki powierzchni, wobec czego w późniejszych egzemplarzach powierzchnia była dość chropowata. Bagnety niemieckie nie były ostrzone – ani fabrycznie ani na froncie.

Bagnet nie posiadał pierścienia nasadzanego na lufę karabinu. Mocowany był jedynie przy pomocy specjalnej szyny, która była częścią kolby karabinu Mauser 98k, a blokowany był zatrzaskiem. Okładziny na rękojeści w początkowym etapie wojny były drewniane, a z biegiem czasu coraz częściej występowały bakelitowe.

Wraz z bagnetem żołnierzom wydawano pochwę, która podobnie jak bagnet były zabezpieczane przed korozją: w większości przypadków przez oksydowanie, sporadycznie spotyka się egzemplarze fosfatyzowane.

Bagnet wraz z pochwą mocowany był do pasa przy pomocy skórzanej bądź parcianej żabki. Pierwotnie używano żabek skórzanych: brązowych lub czarnych. Dla potrzeb frontu afrykańskiego, a także innych rejonów o ciepłym klimacie rozpoczęto produkcję żabek parcianych które jednak, ze względów oszczędnościowych, bardzo szybko znalazły się na wyposażeniu żołnierzy na innych frontach.

Opracowano dwa modele żabki: pierwszy przeznaczony dla piechoty oraz drugi dla kawalerii, który wyróżniał się dodatkowym paskiem mocującym rękojeść. Pomimo początkowego rozgraniczenia drugi wzór szybko stał się równie popularny i był powszechnie spotykany w jednostkach piechoty.

Bagnety produkowano i wydawano w ciągu całej wojny, często również żołnierzom, których podstawowym uzbrojeniem nie był Mauser 98k. Bagnet był bowiem wszechstronnym narzędziem przydatnym w polowym życiu żołnierzy.

 

 

Bagnet S84/98 z bakelitowymi okładkami wraz z pochwą.

 

Bagnety S84/98 wraz z pochewkami oraz skórzanymi żabkami. Pierwszy z prawej bagnet S84/98 z drewnianymi okładkami oraz żabką w wersji dla piechoty (bez dodatkowego paska zapinającego mocującego rękojeść).

 

Powrót